Dzień bez plecaka

Dzień bez plecaka – to zwyczaj, który stał się ostatnio bardzo popularny w naszych szkołach. Jest to dzień wybrany przez samorząd szkolny, w którym uczniowie oraz nauczyciele przychodzą do szkoły bez toreb i plecaków. Samorząd Szkoły Podstawowej w Sabniach po uzgodnieniu z Dyrekcją Szkoły podjął decyzję, że w naszej szkole będzie to dzień 1 kwietnia. Dzień bez plecaka nie oznacza że zostawiamy w domu wszystkie niezbędne w szkole rzeczy ale na tym, aby korzystając ze swojej pomysłowości i sprytu czymś ten plecak zastąpić. Nie wszyscy wiedzieli, że nie jest to tylko zabawa ale akcja która ma na celu zwiększanie świadomości trudnych warunków bytowych, a także problemów z dostępem do edukacji milionów uczniów w wielu zakątkach świata. Często zdarza się, że dzieci muszą chodzić pieszo, z reklamówkami lub trzymając rzeczy w rękach, ponieważ nie stać ich nawet na zakup plecaka.

Wracając do akcji w naszej szkole kreatywność naszych uczniów była ogromna, plecaki zastępowane były walizkami, skrzynkami na narzędzia, chlebakami, sklepowymi wózkami, wózkami dla lalek, koszykami, wiaderkami, pudełkami, różnego tupu workami, była nawet taczka i hamak. Jak to wyglądało w praktyce warto sprawdzić w naszej szkolnej galerii.

M. Gęsina