Święto Konstytucji 3 Maja

Dokładnie 230 lat temu uchwalono pierwszą w Europie, a drugą na świecie Konstytucję. Pewnie wszyscy, a na pewno większość z nas wie, kto tego dokonał. Tak, to my Polacy i mamy prawo, a nawet obowiązek być z tego dumni. Francuzi dokonali tego 4 miesiące później i może jest o tym głośniej, bo dokonali tego w wyniku zmian dokonanych przez Wielką Rewolucję Francuską, o której słyszał cały świat. Dlatego naszym obowiązkiem jest zachowanie pamięci o tym wydarzeniu i o wybitnych Polakach- twórcach tej Konstytucji. Oni to, w niezwykle trudnych okolicznościach, przy sprzeciwie obcych mocarstw, ale też przy sprzeciwie części Polaków, którzy w imię demokracji, ale demokracji dotyczącej tylko wąskiej grupy społeczeństwa, wystąpili przeciwko Konstytucji. Obowiązywała Ona tylko przez rok i możemy tylko snuć domysły, jak wyglądałaby Polska, gdyby trwała dłużej. Niestety, Targowica zwyciężyła i cały dorobek Konstytucji legł w gruzach.

Co roku, w murach naszej Szkoły obchodzimy kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dziś, mimo tego, że nie możemy stanąć w strojach galowych w apelu upamiętniającym tamto wydarzenie, musimy zachować o tym pamięć. Jest to bowiem jedno z najważniejszych świąt państwowych w Naszej Ojczyźnie. Przez długie lata zaborów i zniewolenia w okresie PRL Konstytucja była synonimem działań niepodległościowych i symbolem polskości.

Po odzyskaniu niepodległości, już w 1919 roku dzień 3 maja został ogłoszony świętem narodowym, a w preambule konstytucji z 1921 roku nawiązywano do Ustawy Majowej. W latach następnych 3 maj stał się również świętem religijnym, co jeszcze podniosło rangę tego dnia. Po roku 1945 władze komunistyczne próbowały przyćmić ten dzień innymi, komunistycznymi świętami, ale im się to nie udało. Kochający wolność Polacy nigdy nie zapomnieli, aby każdego roku oddać należytą cześć twórcom, jak i ich dziełu- Konstytucji 3 Maja. Przełomowy był rok 1990, kiedy demokratycznie wybrany sejm i senat przywrócił Święto Konstytucji 3 Maja do uroczyście obchodzonych polskich świąt.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *