ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

Światowy  Dzień Świadomości na temat Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. Jego celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok raka, cukrzycy czy Aids.

Zanim skończycie czytać ten temat, na świat przyjdzie około 25 dzieci. Dwoje z nich będzie miało prawdopodobnie zdiagnozowane całościowe zaburzenia rozwojowe, w tym także autyzm.

Fundacja SYNAPSIS, wraz z innymi organizacjami działającymi na rzecz osób z autyzmem w Polsce i na świecie, będzie celebrowała to święto, włączając się w globalną akcję „Zaświeć się na niebiesko”. W tym dniu symbolem solidarności z osobami z autyzmem będzie kolor niebieski.

„W Polsce także coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych ma diagnozę zaburzeń spektrum autyzmu. Na co dzień bardzo często spotykają się z brakiem akceptacji, negatywnymi komentarzami, odrzuceniem. To ważne, żebyśmy w tym dniu pokazali, że jesteśmy otwarci na osoby z autyzmem. Niech poczują się wyjątkowo, wiedząc, że te podświetlone na niebiesko budynki, niebieski akcenty w ubraniu są specjalnie dla nich”

Joanna Grochowska

Wiceprezes Fundacji Synapsis

 Kolor niebieski daje osobom z autyzmem i ich rodzinom nadzieję na lepsze życie. Każdy może wyrazić swoją solidarność: oświetlić budynek na niebiesko, dodać niebieski kolor do ubrania, propagować akcję w Internecie, a także wesprzeć finansowo organizację działające na rzecz osób z autyzmem (np. przekazując 1% podatku lub darowiznę).

 

DZIESIĘĆ RZECZY , KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ O AUTYZMIE

 

  1. Autyzm to nie choroba, lecz całościowe zaburzenie rozwoju. Nie da się go wyleczyć, można jednak osobie z autyzmem stworzyć satysfakcjonujące warunki do rozwoju i życia.
  2. Autyzm to zespół cech, które utrudniają budowanie relacji z innymi. Sprawiają one, że dla osób z tym zaburzeniem odnalezienie się w różnych sytuacjach społecznych stanowi wyzwanie. Trudności występują na trzech poziomach: wzorów komunikacji społecznej, budowaniu relacji z otoczeniem oraz wzorów aktywności i zainteresowań.
  3. Osoby z autyzmem często rozumieją zdania i słowa w sposób dosłowny. Nie rozumieją przenośni, przysłów  czy metafor i trudno im zrozumie, co ma na myśli osoba posługująca się nimi.
  4. Bardzo często osoba z autyzmem nie potrafi opowiadać o własnych odczuciach lecz sygnalizuje je zachowaniem. Nie odczytuje także intencji znaków i gestów z zewnątrz, a także nie rozumie języka ciała czy tonacji głosu rozmówcy.
  5. Osoby z autyzmem nierzadko z zaburzony sposób posługują się językiem – nielogicznie konstruują wypowiedź, powtarzają słowa czy zwroty wypowiedziane przez rozmówcę (echolalia). Język osoby z autyzmem nie będzie więc do końca zrozumiały.
  6. Osobie z autyzmem dużą trudność może sprawiać utrzymanie kontaktu wzrokowego. Nie jest to działanie umyślne – osoby te nie rozumieją jego znaczenia. Patrzenie na rozmówcę może utrudniać osobie z autyzmem skoncentrowanie się na jego wypowiedzi.
  7. Jedną z cech autyzmu jest występowanie sztywnych, powtarzalnych wzorców zachowań i niechęć do zmian. Każda zmiana z życiu osoby z autyzmem powoduje u niej zaburzenie poczucia bezpieczeństwa.
  8. W Polsce zaburzenia ze spektrum autyzmu diagnozowane są u jednego na około 100 dzieci – a ten odsetek stale rośnie. Autyzm zalicza się do chorób cywilizacyjnych.
  9. Jak mówić o autyzmie, aby nie stygmatyzować? Mówimy o osobie „z autyzmem, nie „autystycznej”. Autyzm jest tylko jedną z całego zestawu unikalnych cech człowieka, nie jest cechą definiującą. Zatem nie oceniajmy, nie szufladkujmy.
  10. Swiatowy Dzień Świadomości Autyzmu symbolizuje kolor niebieski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *